مقاله بررسي يك ساله علل ارجاع مجدد مراجعين سرپايي پزشكي قانوني از سوي مراجع قضايي و انتظامي در اداره كل پزشكي قانوني استان همدان در سال 1385

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي يک ساله علل ارجاع مجدد مراجعين سرپايي پزشکي قانوني از سوي مراجع قضايي و انتظامي در اداره کل پزشکي قانوني استان همدان در سال 1385 :

مقاله بررسي يک ساله علل ارجاع مجدد مراجعين سرپايي پزشکي قانوني از سوي مراجع قضايي و انتظامي در اداره کل پزشکي قانوني استان همدان در سال 1385 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در زمستان 1388 در مجله علمی پزشکی قانونی از صفحه 257 تا 261 منتشر شده است.
نام: بررسی یک ساله علل ارجاع مجدد مراجعین سرپایی پزشکی قانونی از سوی مراجع قضایی و انتظامی در اداره کل پزشکی قانونی استان همدان در سال 1385
این مقاله دارای 5 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارجاع مجدد
مقاله پزشکی قانونی
مقاله مراجع قضایی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: اطاله دادرسی از جمله معضلاتی است که قوه قضاییه با آن روبرو است. قسمتی از اطاله دادرسی مربوط به اخذ گواهی و نظریه پزشکی قانونی می باشد. این مطالعه به بررسی یک جنبه از اطاله دادرسی در پزشکی قانونی پرداخته و هدف آن کاهش مراجعات مجدد و غیرضروری به پزشکی قانونی از سوی دستگاه قضایی و ضابطین از طریق بررسی علل ارجاع مجدد مراجعین سرپایی, می باشد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه مشاهده ای و توصیفی از نوع مقطعی می باشد و برای انجام آن در مدت یک سال 450 پرونده ارجاع مجدد به پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات مورد نظر از طریق پرسشنامه از داخل پرونده ها جمع آوری شده و با نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: حسب نتایج حاصل از 450 پرونده مورد بررسی, علت ارجاع مجدد مراجعین و مصدومین در 175 مورد (9/38%) مربوط به خود مراجعه کننده و در 118 مورد (2/26%) مربوط به پزشکی قانونی و در 157 مورد (9/34%) مربوط به مراکز ارجاع دهنده بود که در میان علل مربوط به مراجعه کننده, اظهار تالم و تقاضای معاینه مجدد شایع ترین علت و اعتراض به گواهی صادره و عدم همکاری در سیر پرونده در ردیف های بعدی قرار داشتند. در حوزه عوامل مربوط به پزشکی قانونی, اشکال در گواهی نویسی با 78% فراوانی, شایع ترین عامل بوده و در حوزه علل مربوط به مراکز ارجاع دهنده, عدم مطالعه دقیق گواهی صادره یا برداشت ناصحیح از آن 1/54% موارد را تشکیل داده و شایع ترین علت محسوب می شد.
نتیجه گیری: با بررسی نتایج مطالعه می توان ادعا نمود شایع ترین علل ارجاع مجدد مراجعین که به سادگی قابل پیشگیری نیز می باشد, در حیطه پزشکی قانونی و مراکز ارجاع دهنده قرار دارد که در صورت به کارگیری راه کارهای لازم مانند دقت در گواهی نویسی و رعایت اصول علمی آن و برگزاری دوره های آموزشی برای قضات و کارکنان دادگستری و سایر ضابطین مانند کلانتری ها می توان آنها را تا حد زیادی کاهش داد.

لینک کمکی