مقاله هيدروپليتيك خاورميانه در افق سال 2025م مطالعه موردي: حوضه هاي دجله و فرات، رود اردن و رود نيل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله هيدروپليتيک خاورميانه در افق سال 2025م مطالعه موردي: حوضه هاي دجله و فرات, رود اردن و رود نيل :

مقاله هيدروپليتيک خاورميانه در افق سال 2025م مطالعه موردي: حوضه هاي دجله و فرات, رود اردن و رود نيل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در بهار 1387 در فصلنامه ژئوپلیتیک از صفحه 36 تا 74 منتشر شده است.
نام: هیدروپلیتیک خاورمیانه در افق سال 2025م مطالعه موردی: حوضه های دجله و فرات, رود اردن و رود نیل
این مقاله دارای 39 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خاورمیانه
مقاله بحران آب
مقاله هیدروپلیتیک
مقاله دجله و فرات
مقاله رود اردن
مقاله رود نیل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آب عنصری است که وجود آن برای تولید مواد غذایی, توسعه اقتصادی, بقای موجودات زنده و; ضروری است. با وجود اینکه 71 درصد از سطح کره زمین از آب پوشیده شده است, ولی تنها حدود 086 درصد آبهای کره زمین قابل دسترس بوده و برای استفاده انسان مناسب است. امروزه مسایلی نظیر رشد جمعیت, ارتقا سطح زندگی و بهداشت, گسترش شهر نشینی, گسترش صنایع, کشاورزی و; موجب افزایش مصرف آب شده است, به طوری که مصرف آب نسبت به اوایل قرن بیستم 17 برابر و نسبت به سه قرن قبل 45 برابر شده است. قرار گرفتن منطقه خاورمیانه در کمربند خشک جهان موجب شده تا این منطقه علی رغم دارا بودن 5 درصد جمعیت جهان تنها 1 درصد آبهای شیرین قابل دسترس را در اختیار داشته باشد که این منابع آب نیز عمدتا به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد و بیش از 50 درصد جمعیت این منطقه در حوضه های آبریز مشترک زندگی می کنند که این مساله رقابتها و منازعاتی را برای استفاده هرچه بیشتر از این منابع محدود به دنبال دارد.
مقاله حاضر به صورت اسنادی و با شیوه توصیفی – تحلیلی, مسایل هیدرو پلیتیک خاورمیانه را در افق سال 2025 میلادی در حوضه های دجله و فرات, رود اردن و رود نیل را مورد بررسی قرار داده است. یافته ها و نتایج این تحقیق نشان می دهد که رشد بالای جمعیت و افزایش تقاضای آب شیرین در این منطقه در کنار محدودیت منابع آبی, در آینده موجب افزایش رقابتها و تنشها بویژه در حوضه رود اردن خواهد شد.

لینک کمکی